Съгласно Закона за управление на отпадъците1 и Наредба № 3 на Министерството на околната среда и водите и Министерството на здравеопазването2, здравните и стоматологичните заведения (клиники, болници, кабинети и други подобни) са задължени да имат договори с депа за съхраняване или унищожаване на отпадъците от тяхната дейност.
Съгласно Закона за управление на отпадъците1 и Наредба № 3 на Министерството на околната среда и водите и Министерството на здравеопазването2, здравните и стоматологичните заведения (клиники, болници, кабинети и други подобни) са задължени да имат договори с депа за съхраняване или унищожаване на отпадъците от тяхната дейност.
Превозването им до депата се извършва от автомобилни превозвачи или с превоз на собствена сметка. В случай че отпадъците са класифицирани като опасни, водачите на тези превозни средства трябва да са запознати с изискванията и разпоредбите на ADR3 за превоза на опасни вещества и отпадъци.
Съгласно ADR опасните отпадъци от здравните и стоматологичните заведения (клиники, болници, кабинети и други подобни) са предимно клинични отпадъци, в т.ч. неопределени клинични отпадъци, биомедицински отпадъци и регулирани медицински отпадъци. Те са класифицирани в клас 6.2 на ADR с опаковъчна група ІІ (средно опасни)4 и са идентифицирани с UN № 32915.
Опаковки: Задължение на подателя на товара е да използва като опаковки за тези отпадъци само такива, които са определени в опаковъчната инструкция Р621 (подраздел 4.1.4.1 на ADR). Опаковките трябва да са от непропусклив материал и да се затварят плътно. Те могат да бъдат единични, комбинирани или съставни. В тях трябва да има достатъчно количество абсорбиращ материал за поглъщане на течността от отпадъка. Производителят им трябва да е получил типово одобрение за тяхното производство, издадено от съответния компетентен орган след представяне на документация, доказваща, че прототипът е преминал изпитания съгласно глава 6.3 на ADR. При положителни резултати от изпитанията и след полученото одобрение за опаковката, производителят трябва да постави върху нея код съгласно изискванията на глава 6.3 от ADR например:
4.G/Class 6.2/01/BG/производител
Конкретно за този пример отделните части в кода означават: – символ на ООН за опаковка, одобрена за опасен товар; 4G –каса/кутия от фиброплоскости, Class 6.2 – опаковката задоволява изискванията за изпитанията съгласно 6.3 на ADR; 01 – последните 2 цифри на годината на производство; BG – страна на производството; фирма-производител.
Ако вътрешните единични опаковки са пластмасови чували, те не трябва да са плътно притиснати във външната съставна опаковка, за да не се спукат.
Върху опаковките подателят на товара трябва да е маркирал UN номера на товара, а именно „UN 3291“ и да е поставил етикет № 6.2 с размери 10х10 cm.
Превозен документ (товарителница): В превозния документ (товарителницата) товарът трябва да бъде записан съгласно 5.4.1.1.1 и 5.4.1.2.4 на ADR както следва: „UN 3291 Клиничен отпадък, неопределен, Н.У.К., 6.2, ІІ“ и да се посочат видът и броят на херметически затворените опаковки (например: 6 бр. каси от фиброплоскости), единичното тегло на отделна опаковка, общото тегло на товара, адресите и фирмените наименования на получателя и на изпращача, а също и името и телефонния номер на лицето, отговарящо за получаването на товара. Броят и видът на опаковката може да се опише и с нейния код, например 6 х 4G, което означава 6 каси от фиброплоскости с максимална нето маса, не повече от 400 кг.
Забележка: Ако клиничният отпадък се превозва изстуден посредством преохладен втечнен азот, тогава на опаковката се поставя допълнително един етикет № 2.2: а в превозния документ след посочения клас на опасност 6.2 в скоби се указва класът на допълнителната опасност 2.2 (нетоксичен, незапалим газ). Тогава записът в превозния документ ще бъде „UN 3291 Клиничен отпадък, неопределен, Н.У.К., 6.2 (2.2), ІІ“.
Превозът на такъв товар трябва да се извършва в автомобили със закрита или покрита каросерия или в закрити или покрити контейнери (съгласно 7.2.4 – V1 от ADR).
Забранено е да се приема за превоз клиничен отпадък, който не е опакован съгласно опаковъчната инструкция Р621 и опаковките не са маркирани съгласно горните изисквания.
Изисквания към превозното средство: Ако автомобилът има работещ с гориво отоплител на кабината, съгласно 9.4.1 на ADR ключът за изключването му трябва да се намира извън кабината от лявата страна на автомобила. Съгласно забележката след заглавието на раздел 9.1.2 на ADR, за автомобилите, превозващи опасни товари в опаковки (варели, каси, пластмасови чували и т.н.), не се изисква ADR сертфикат за одобряването им за превоз на опасен товар. Такъв сертификат се изисква само за автомобили, превозващи експлозиви от клас 1 на ADR и за автомобили, превозващи опасни товари в цистерни с вместимост над 1000 литра.
При превоз на клинични отпадъци на автомобила отпред и отзад се поставят по една оранжева табела с размери 30х40 см.
Тази табела задължително се сваля или закрива, ако превозното средство се движи без опасен товар.
При превоз на товар, състоящ се само от UN 3291 (клиничен отпадък), не се изисква повече от един пожарогасител с вместимост от 2 кг сухо вещество, необходим за потушаване на малки пожари в двигателя или гумите. В аварийната екипировка за предпазване на членовете на екипажа при инцидент трябва да има и маска за предпазване на дихателните пътища.
За превоза на опасни вещества съгласно ADR водачът е длъжен да има ADR удостоверение, даващо му право да превозва опасни товари. Такова удостоверение се получава от Министерството на транспорта след участие в 5-дневен курс на обучение по ADR и издържан изпит. Удостоверението е валидно 5 години. Преди изтичането на срока му водачът трябва да премине двудневен опреснителен курс (заради периодичните на всеки 2 години промени в ADR), след което да се яви отново на изпит за удължаване срока на удостоверението с нови 5 години, които започват да текат от деня след дата на изтичане на срока на удостоверението.
Изключения от изискванията на ADR: Не е позволено и е непрактично да се превозва UN 3291 Клиничен отпадък в малки опаковки с ограничени количества съгласно глава 3.4 на ADR, при което не се прилага нито едно от изискванията на ADR. Изключенията съгласно 1.1.3.6 обаче са приложими при превоз на такъв товар, ако неговото общо количество е до 333 кг включително. В такъв случай отпадат изискванията за сигнализирането на автомобила с оранжеви табели съгласно глава 5.3 на ADR и за наличие на писмени инструкции за аварийни случаи съгласно 5.4.3 на ADR, изискването за превоз в закрита или покрита каросерия на автомобила (глави 7.2.1 и 7.2.2 на ADR) и изискването за наличието на ADR-удостоверение за членовете на екипажа (8.1.2.2(b) на ADR). В случай, че се ползват изключенията по 1.1.3.6, в превозният документ трябва да се добави забележката:
„Товар, ненадвишаващ граничните количества за изключенията, предписани в 1.1.3.6“ или „Товар, ненадвишаващ количествата по 1.1.3.6“.
Предпазни мерки по отношение на хранителни стоки, продукти за консумация и храни за животни съгласно 7.5.4 на ADR: Ако опаковките с етикет за опасност 6.2, съдържащи клинични отпадъци, се превозват като съвместен превоз заедно с хранителни стоки, продукти за консумация или храна за животни, те трябва да са разделени от хранителните стоки с преграда с височината най-малко колкото е височината на групата опаковки с клинични отпадъци. Друг вариант е между опаковките с клинични отпадъци и тези с хранителни стоки или продукти за консумация да са поставят опаковки, които не са от класове 6.1, 6.2, 9 или 1 (с изключение на взривни вещества с класификационен код 1.4S). Разрешено е опаковките с клиничните отпадъци да са разделени от хранителните стоки чрез празно пространство, което трябва да е най-малко 80 см. Тези три варианта могат да не се прилагат само в случаите, когато опаковките с етикет за опасност 6.2 са поставени в допълнителна външна опаковка или са изцяло покрити и отделени чрез платнище, плоскости или други подобни средства.