Renault прояви интерес към проекта на италианско-американския концерн Fiat Chrysler за създаване на третата по големина в света група в автомобилния сектор чрез сливане на двете компании.
След внимателен преглед на условията по приятелското предложение управителният съвет реши да проучи с интерес възможността за едно такова бизнес обединение, засилвайки производствените позиции групата Renault и създавайки допълнителна стойност за Съюза (с Nissan и Mitsubishi), посочи Renault в свое изявление.
„Допълнително съобщение ще бъде направено, когато му дойде времето, за да бъде информиран пазарът за резултатите от тези преговори, в съответствие с приложимите закони и регулации“, се казва в изявлението.
Офертата, представена на 27 май от Fiat Chrysler, бе приветствана от пазарите и двете правителства – на Италия и на Франция. Италианският вицепремиер Матео Салвини, ръководител на партия "Лига", която извоюва голяма победа на изборите на Европарламента, каза, че евентуално сливане между Fiat Chrysler и Renault би било „брилянтна операция“.
„Ако Fiat расте, то това е добра новина. Мисля, че става дума за блестяща операция, която защитава работните места в страната ни и води до раждането на европейски автомобилен гигант“, заяви Салвини.
Според предложението, отправено от Fiat Chrysler към Renault, новата компания ще бъде 50% собственост на акционерите на италианско-американската компания и 50% на акционерите на френския, обясниха от Fiat Chrysler в свое комюнике.
Управителният съвет на Renault се събра на 27 май сутринта в Булон Биянкур, край Париж, за да реши дали да проучи офертата или да откаже на Fiat Chrysler. Информиран източник уточни, че не се очаква бързо решение за самото сливане. По думите му това ще отнеме дни, дори седмици.
Според друг източник предстоящото съобщение ще бъде резултат от преговори, започнали още при управлението на Карлос Гон, бившия емблематичен директор на френската компания, разследван в Япония за финансови злоупотреби. Fiat Chrysler подчертава в офертата си, че със сливането ще бъде създаден третият по големина в света производител на автомобили с годишни продажби от 8,7 млн. превозни средства и „силно присъствие в ключови региони и сегменти“.
Заедно с партньорите (Nissan и Mitsubishi), ще бъде създадена група с продажби на близо 16 млн. автомобила, изпреварвайки Volkswagen (с 10,6 млн. и Toyota (с 10,59 млн.).
Френската държава притежава 15% от Renault и представител на властите заяви по-рано, че правителството ще се съгласи на съюз с Fiat Chrysler, само ако бъдат защитени работните места и националните интереси на Франция. Fiat Chrysler гарантира, че сливането няма да доведе до затваряне на производствени единици и съобщи за ефект от синерията, възлизащ на над 5 млрд. евро годишно.
Вторият по големина синдикат в Renault – Общата конфедерация на труда – настоя държавата да запази „блокиращо малцинство“, в случай че сливането стане факт, опасявайки се от нови закривания на работни места".